Konferencja naukowa pt. „Włączamy w kulturę. Edukacja muzealna dla środowisk zagrożonych wykluczeniem”

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – Członek Wspierający naszego stowarzyszenia – zaprasza do udziału w konferencji naukowej pt. Włączamy w kulturę. Edukacja muzealna dla środowisk zagrożonych wykluczeniem, która odbędzie się dnia 20 września 2019 roku w sali konferencyjnej Pałacu w Szreniawie.

W założeniu będzie to otwierająca cykl konferencja poświęcona grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym, z naciskiem na aspekt uczestnictwa w kulturze, a szczególnie w muzeach. Wśród grup znajdujących się w kręgu uwagi, znajdą się m.in.: osoby z niepełnosprawnościami, chronicznie chorzy, dzieci i młodzież ze środowisk zaniedbanych, dzieci wychowujące się poza rodziną, osoby samotnie wychowujące dzieci, kobiety pozostające poza rynkiem pracy, osoby o niskich kwalifikacjach, starsze osoby samotne, imigranci, osoby należące do mniejszości etnicznych, opuszczający zakłady karne itp.

Poniżej prezentujemy główne bloki tematyczne, z zakresu których można zgłaszać wystąpienia:

  1. Wykluczenie społeczne – wymiar społeczny i prawny.
    Zagadnienia: sytuacja społeczna i prawna osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem w kontekście uczestnictwa w kulturze, analiza aktów prawnych w kontekście współczesnego muzealnictwa.
  2. Oczekiwania i potrzeby osób z grup narażonych na wykluczenie a możliwości muzeów.
    Zagadnienia: źródła finansowania uczestnictwa w kulturze i finansowania projektów, przystosowanie muzeów do obsługi ruchu turystycznego osób ze środowisk zagrożonych wykluczeniem, dostępność ekspozycji muzealnych dla szerokiego grona odbiorców, dostęp do obiektów historycznych, sposoby prezentacji zbiorów a potrzeby i oczekiwania osób ze środowisk zagrożonych marginalizacją.
  3. Edukacja włączająca w muzeach – przykłady dobrych praktyk w instytucjach kultury.
    Zagadnienia: prezentacja dorobku muzeów w zakresie obsługi ruchu turystycznego osób z różnymi potrzebami edukacyjnymi, udogodnienia, projekty edukacyjne, warsztaty, pokazy, lekcje, programy edukacyjne itp., skierowane do różnych grup zagrożonych wykluczeniem – relacje i wnioski.
  4. Nowoczesne technologie w muzealnej edukacji włączającej.
    Zagadnienia: wykorzystanie nowoczesnych technologii w muzeach w celu zwiększenia dostępności – audioprzewodniki z systemem lokalizacji i nawigacji dla osób z dysfunkcjami wzroku, pętle indukcyjne, programy komputerowe wspomagające komunikację, aplikacje na smartfony ułatwiające orientację w przestrzeni, itp.
  5. Wydawnictwa muzealne dla osób zagrożonych wykluczeniem.
    Zagadnienia: pozycje wydawnicze zrealizowane z myślą o osobach starszych, z niepełnosprawnościami, mniejszościach narodowych , imigrantach…. – książki, broszury, ulotki, przewodniki w druku wypukłym Braille’a, w druku kontrastowym, w tekście łatwym do czytania i rozumienia, rodzinne.

Informacje podstawowe:

  • Koszt uczestnictwa wynosi 120 zł/osoba (materiały konferencyjne, wyżywienie).
  • Zgłoszenie tytułu referatu/komunikatu należy przesłać do dnia 15 lipca 2019 r., a zgłoszenie uczestnictwa w konferencji do dnia 15 sierpnia 2019 r. na adres:

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki, e-mail: edukacja.konferencja@muzeum-szreniawa.pl

  • Pełen tekst wystąpienia należy przesłać pocztą elektroniczną do 15 sierpnia 2019 r.
  • Czas prezentacji: referat do 20 min, komunikat do 10 min.
  • Informacje dotyczące programu konferencji, wpłaty oraz wymagań edytorskich do materiałów pokonferencyjnych prześlemy po otrzymaniu zgłoszenia.
  • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo doboru referatów/komunikatów

Więcej informacji o konferencji