Statut z dnia 05 lipca 2021 r.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Inżynieryjnej, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest zrzeszeniem dobrowolnym, samorządnym i trwałym, skupiającym członków grupy zawodowej jaką stanowią polscy muzealnicy pracujący w instytucjach, których zbiory lub charakter działalności związane
są z dziedzictwem technicznym.
§2
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a także na teren państw członków Unii Europejskiej.
- Siedzibą władz jest miasto Toruń.
§3
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
§4
- Stowarzyszenie używa pieczęci z napisem „Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Inżynieryjnej”.
§5
- Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.
- O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust.1, bądź wystąpieniu z nich decyduje Zarząd.
§6
- Stowarzyszenie tworzy się na czas nieokreślony.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
§7
- Celem Stowarzyszenia jest rzecznictwo publiczne w sprawie muzeów technicznych, upowszechnianie wiedzy na temat obiektów sztuki inżynieryjnej, ich historii, wyposażenia i funkcjonowania oraz promowanie standardów ochrony i opieki nad nimi.
- Wypracowanie polskiej doktryny dziedzictwa sztuki inżynieryjnej – dostosowanej do misji i zadań muzeów – obejmującej zarówno problematykę związaną z określeniem zakresu owego dziedzictwa, jak i zagadnienia dotyczące jego ochrony i konserwacji oraz formy i zakresu jego udostępniania oraz promocji.
- Inicjowanie i tworzenie instrumentów prawnych ochrony dziedzictwa sztuki inżynieryjnej dostosowanych do realiów opieki na tym dziedzictwem.
- Pełnienie roli głosu doradczego i opiniotwórczego dla administracji jednostek samorządu terytorialnego, administracji rządowej i innych podmiotów w zakresie postępowania z obiektami techniki.
- Dzielenie się doświadczeniami w zakresie ochrony i konserwacji dziedzictwa sztuki inżynieryjnej, a także zarządzania nim.
- Standaryzacja działań z zakresu: organizacji pracy, budowania oferty, obsługi publiczności i dystrybucji oraz tworzenie i wdrażanie programów szkoleniowych niezbędnych do osiągnięcia wypracowanych standardów.
§8
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej, przybliżającej społeczeństwu dziedzictwo sztuki inżynieryjnej zarówno materialne, jak i niematerialne – związane zarazem z aspektem społecznym, jak i zawodowym,
- pracę na rzecz zwiększenia roli muzeów dziedzictwa sztuki inżynieryjnej w kształtowaniu kulturalnym i historycznym społeczeństwa,
- inicjowanie i prowadzenie badań w zakresie sztuki i tradycji inżynieryjnej oraz publikowanie ich wyników,
- podjęcie działań (m.in. rzeczniczych, edukacyjnych i promocyjnych) zmierzających do podniesienia znaczenia dziedzictwa sztuki inżynieryjnej w społeczeństwie,
- współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi oraz instytucjami i organizacjami w sprawach związanych z działalnością Stowarzyszenia,
- współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi,
- organizowanie kursów, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji, sympozjów i seminariów dotyczących sztuki inżynieryjnej dla wymiany doświadczeń,
- identyfikację dziedzictwa sztuki inżynieryjnej o ponadregionalnym znaczeniu i podjęcie działań zmierzających do jego zachowania oraz udzielanie wsparcia podmiotom podejmującym się ratowania dziedzictwa sztuki inżynieryjnej,
- tworzenie i aktualizowanie bazy danych istniejących i nieistniejących obiektów sztuki inżynieryjnej na terenie Polski,
- podjęcie działań zmierzających do wykształcenia konserwatorów sztuki inżynieryjnej,
- wypracowanie wspólnych zasad teoretycznych konserwacji wszelkich obiektów sztuki inżynieryjnej znajdujących się w muzeach o różnych profilach działalności (w odniesieniu do obiektów w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu),
- współpracę w zakresie kształcenia i prowadzenia praktyk zawodowych konserwatorów obiektów sztuki inżynieryjnej,
- wspieranie tworzenia wyspecjalizowanych dla danych grup zabytków pracowni konserwatorskich przy muzeach regionalnych,
- wymiana dobrych praktyk związanych z: budowaniem oferty, sieciowaniem usług i dystrybucją dziedzictwa sztuki inżynieryjnej.
§9
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy wyłącznie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§10
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- członków zwyczajnych,
- członków wspierających,
- członków honorowych.
§11
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
- Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
§12
- Członkiem zwyczajnym może zostać przedstawiciel grupy zawodowej muzealników w rozumieniu przepisów ustawy o muzeach z dnia 26 listopada 1996 o muzeach (Dz. U. z 1997r. Nr 5 poz. 24 z późn. zm.), pracujący w instytucji, której zbiory lub charakter działalności związane są z dziedzictwem technicznym.
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może pozostać osoba niezatrudniona w muzeum, którego zbiory lub charakter działalności związane są z dziedzictwem technicznym, jeśli odeszła z muzeum, a w momencie odejścia spełniała warunki określone w Statucie do bycia członkiem Stowarzyszenia.
- Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna spełniająca wymogi zawarte w § 12 ust. 1 oraz posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych i akceptująca statutowe cele Stowarzyszenia.
- Członkiem wspierającym mogą być:
- Muzea
- osoby fizyczne lub inne osoby prawne zainteresowane działalnością Stowarzyszenia, które zadeklarowały na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoby prawne działają w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój idei Stowarzyszenia lub w inny szczególny sposób zasłużyła się dla Stowarzyszenia.
- Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji.
- Nadanie godności członka honorowego następuje uchwałą Walnego Zebrania Członków na wniosek Zarządu.
§13
- Członek zwyczajny ma prawo do:
- czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
- uczestnictwa w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach itp. organizowanych przez władze Stowarzyszenia,
- zgłaszania opinii, wniosków i postulatów pod adresem władz Stowarzyszenia,
- korzystania z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia,
- noszenia odznaki organizacyjnej,
- zaskarżania do Walnego Zebrania Członków uchwały Zarządu Stowarzyszenia o skreśleniu z listy członków lub wykluczeniu ze Stowarzyszenia.
- Członek zwyczajny obowiązany jest do:
- aktywnego uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia na rzecz realizacji jego celów,
- przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
- przestrzegania Kodeku Etyki ICOM dla Muzeów,
- regularnego opłacania składek i innych świadczeń obowiązujących w Stowarzyszeniu.
§14
- Członek honorowy:
- posiada wszelkie prawa członków zwyczajnych,
- może uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach władz Stowarzyszenia,
- jest obowiązany do przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał władz
- Stowarzyszenia.
- Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.
§15
Członek wspierający:
- posiada prawa określone w § 13.ust.1 z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego,
- może uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach władz Stowarzyszenia,
- jest obowiązany do przestrzegania Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia i opłacania składek lub deklarowanych świadczeń.
§16
- Członkostwo Stowarzyszenia ustaje na skutek:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu składek członkowskich i innych zobowiązań,
- śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
- skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań przez okres przekraczający 12 miesięcy,
- wykluczenia ze Stowarzyszenia na skutek popełnienia przestępstwa orzeczonego prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego, rażącego naruszenia Statutu, zasad etyki lub nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Stowarzyszenia,
- pozbawienia członkostwa honorowego uchwałą Walnego Zebrania Członków na skutek działania na szkodę Stowarzyszenia
- W przypadku określonym w ust.1 pkt. 1 – 4 podstawą ustania członkostwa i wykreślenia z listy członków jest uchwała Zarządu o skreśleniu lub wykluczeniu, a w przypadku określonym
w ust.1 pkt 5 uchwała Walnego Zebrania Członków o pozbawieniu członkostwa honorowego. O podjętej uchwale Zarząd zawiadamia członka Stowarzyszenia lub osobę zgłaszającą zgon członka. - W zawiadomieniu o skreśleniu lub wykluczeniu na podstawie ust. 1 pkt. 1 oraz 2 – 5 podaje się przyczyny skreślenia lub wykluczeni oraz pouczenie o prawie odwołania się od uchwały do Walnego Zebrania Członków w terminie 30 dni od dnia doręczenia uchwały.
Rozdział IV
Struktura organizacyjna
§17
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna,
§18
- Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 4 lata, a ich wyboru dokonuje Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym.
- Członkowie władz Stowarzyszenia nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. - Uchwały władz Stowarzyszenia podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum). Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.
§19
- W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy tych władz może zostać uzupełniony osobami niewybranymi przez Walne Zebranie Członków na ostatnim zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, według kolejności najwięcej uzyskanych głosów. Liczba dokooptowanych w ten sposób członków władz nie może przekroczyć 1/3 liczby członków pochodzących z wyborów.
- Uzupełnienia dokonuje się uchwałą Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, jeżeli do końca kadencji pozostało więcej niż 6 miesięcy.
Walne Zebranie Członków
§20
- Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
- z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni i honorowi,
- z głosem doradczym – członkowie wspierający i zaproszeni goście.
- O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków co najmniej na 20 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów w obecności:
- w pierwszym terminie – liczby członków określonej w § 18.ust.3,
- w drugim terminie, wyznaczonym w tym samym dniu – później – bez względu na liczbę osób uprawnionych do głosowania.
§21
- Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Sprawozdawcze Walne Zebranie Członków zwołuje się raz w ciągu I półrocza każdego roku,
a sprawozdawczo-wyborcze przed upływem każdej kadencji. - Walne Zebranie Członków obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu.
- Walnym Zebraniem kieruje Prezydium w składzie:
- Przewodniczący,
- Zastępca Przewodniczącego,
- Sekretarz,
- Członek.
- Członek ustępujących władz nie może wejść w skład Prezydium Walnego Zebrania Członków
i powołanych na nim komisji. - Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może zostać zwołane w każdym czasie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd:
- z własnej inicjatywy,
- na żądanie Komisji Rewizyjnej,
- na umotywowane żądanie co najmniej 1/4 ogólnej liczby członków zwyczajnych.
- W przypadkach określonych w ust.7 pkt 2 i 3 Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków winno być zwołane nie później niż w ciągu 30 dni od daty przedstawienia (złożenia) żądania Zarządowi,
z zachowaniem postanowień § 20.ust.3. - Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§22
Do kompetencji Walnego Zebrania w szczególności należy:
- określanie głównych kierunków działania i celów Stowarzyszenia,
- zmiana Statutu lub siedziby władz Stowarzyszenia,
- uchwalanie regulaminu obrad własnych,
- uchwalanie budżetu,
- wybór i odwoływanie członków władz Stowarzyszenia,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
- podejmowanie na wniosek Komisji Rewizyjnej uchwały o udzieleniu absolutorium dla ustępującego Zarządu Głównego,
- ustalanie wysokości wpisu, składek członkowskich i innych świadczeń oraz ulg i zwolnień od tych składek lub świadczeń,
- rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu w sprawach członkowskich,
- nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego,
- podejmowanie uchwał w sprawie rozporządzania majątkiem Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych pod obrady,
- powoływanie komisji do załatwiania określonych spraw,
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
Zarząd
§23
- Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
- Zarząd składa się z 5-7 członków, w tym Prezesa, Wiceprezesa, Sekretarza i Skarbnika.
- Prezes Stowarzyszenia jest wybierany w odrębnym głosowaniu. Warunkiem wyboru jest uzyskanie bezwzględną większością głosów spośród zgłoszonych kandydatów.
- Pozostali członkowie Zarządu wybierani są przez Walne Zebranie Członków zwykłą większością głosów.
- Prezes Stowarzyszenia kieruje pracami Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 2 razy w roku.
- Zarząd do prowadzenia spraw Stowarzyszenia może tworzyć biuro i zatrudniać pracowników.
§24
Zarząd jest obowiazany zarządzać majątkiem i sprawami Stowarzyszenia oraz wypełniać swoje obowiązki ze starannością wymaganą w obrocie gospodarczym-finansowym, przy ścisłym przestrzeganiu przepisów prawa, postanowień Statutu oraz uchwał Walnego Zebrania Członków.
§25
- Do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia oraz podpisywania umów i zobowiązań w jego imieniu jest wymagane współdziałanie dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa.
- Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis Prezesa lub innego upoważnionego członka Zarządu.
§26
Do zakresu działania Zarządu należy:
- realizacja celów i kierunków działania Stowarzyszenia ustalonych w Statucie i uchwałach Walnego Zebrania Członków,
- określanie szczegółowych kierunków działania,
- realizacja budżetu,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- uchwalanie regulaminu własnego działania i regulaminu opłacania składek członkowskich oraz innych regulaminów.
- podejmowanie uchwał w sprawie nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego,
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
- organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczej,
- podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich (przyjmowanie, skreślanie),
- prowadzenie dokumentacji członkowskiej,
- wnioskowanie o nadanie lub pozbawienie godności członka honorowego Stowarzyszenia,
- opracowywanie i składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków,
- występowanie do Walnego Zebrania Członków z inicjatywą uchwałodawczą oraz opracowywanie projektów uchwał,
- podejmowanie uchwał w sprawie przynależności do innych organizacji społecznych, krajowych i zagranicznych.
Komisja Rewizyjna
§27
- Komisja Rewizyjna jest organem powołanym do sprawowania kontroli nad działalnością finansową Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków, w tym Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego
i Sekretarza.
§28
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
- bieżące kontrolowanie działalności finansowej Stowarzyszenia,
- występowanie do Zarządu z informacjami oraz wnioskami z przeprowadzonych badań i kontroli,
- prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków oraz prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu,
- zwołanie Walnego Zebrania Członków w razie niezwołania go przez Zarząd w terminie lub trybie ustalonym w Statucie,
- składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium zarządowi bądź jego poszczególnym członkom,
- składanie sprawozdań ze swej działalności,
- uchwalanie regulaminu własnego działania.
§29
- Przewodniczący lub upoważnieni przez niego członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej:
- nie mogą być członkami Zarządu, ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
- mogą otrzymywać z tytułu pełnionych funkcji zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
§30
W przypadkach określonych w § 28. pkt 3 Walne Zebranie Członków winno być zwołane w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty zgłoszenia żądania, a posiedzenie Zarządu nie później niż w terminie 14 dni od daty zgłoszenia żądania.
Rozdział V
Majątek i fundusze
§31
- Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
- Majątek Stowarzyszenia przeznaczony może być wyłącznie do realizacji celów statutowych.
§32
- Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
- składki członkowskie,
- dotacje,
- dywidendy należne Stowarzyszeniu w spółkach kapitałowych, darowizny, zapisy i spadki,
- korzyści z ofiarności publicznej,
- wpływy z działalności statutowej,
- wpływy z działalności gospodarczej.
- Środki pieniężne, niezależnie od źródeł ich pochodzenia, mogą być przechowywane wyłącznie w banku na rachunku Stowarzyszenia. Wpłaty gotówkowe winny być, przy uwzględnieniu bieżących potrzeb, jak najszybciej przekazane na ten rachunek.
- Stowarzyszenie może tworzyć spółki i fundacje oraz przystępować do już istniejących i korzystać z osiąganych dochodów z przeznaczeniem na działalność statutową.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§33
Zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów i pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków władz lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach, wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków władz lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celów Stowarzyszenia określonych w § 7.ust.1-6,
- zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego władz lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
Rozdział VI
Zmiana Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§34
- Uchwalenie Statutu lub jego zmiana oraz uchwała o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów.
- Uchwalenie Statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie Stowarzyszenia mogą być przedmiotem obrad Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Członków. Do zawiadomienia określonego w § 20.ust.3 należy załączyć projekt stosownych uchwał.
- Uchwalenie Statutu lub uchwała o jego zmianie wywiera skutki prawne od dnia rejestracji stowarzyszenia lub od dnia rejestracji zmiany statutu przez właściwy sąd rejestrowy (art. 17 ust. 1 w zw. z art. 21 ust.1 zd. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity – Dz. U. 2015.1393 ze zm.).
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
- W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nieuregulowanych w Statucie, mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 20, poz.104 z późniejszymi zmianami).
————————–
Prezes Stowarzyszenia – Michał Franciszek Woźniak
Członek Zarządu – Andrzej Wojciech Feliński