Funkcjonowanie muzeum techniki w przestrzeni miejskiej – problemy i wyzwania – studium pomorskie
13 czerwca 2019 r., Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ośrodek Kultury Morskiej
Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Inżynieryjnej wraz z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego zapraszają na IX spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej poświęcone problematyce funkcjonowania muzeum zbiorów kultury technicznej w przestrzeni miejskiej, w szczególności na przykładzie Trójmiasta. Przybliżymy Państwu realia zarządzania tego typu instytucjami muzealnymi, problemy, z jakimi się zmagają i wyzwania, jakie przed nimi stoją. Istotnym zakresem rozważań będą jednostki pływające jako obiekty muzealne oraz problematyka zarządzania latarniami morskimi.
Uczestnicy 2-dniowego spotkania zapoznają się m.in. z działaniami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz z funkcjonowaniem latarń morskich, zarządzanych przez Urząd Morski w Gdyni, w których Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje ruch turystyczny. Odwiedzimy również Blizarium Rozewskie, skupiające dwie latarnie morskie, maszynownię, syrenownię, piekarnię-wędzarnię oraz salę wystaw czasowych tzw. Stodołę.
IX Spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej realizowane jest w ramach inicjatywy Dziedzictwo i Rozwój – Stała Konferencja Muzeów i Samorządu Terytorialnego, zaś Partnerami wydarzenia są: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy.
PROGRAM
Dzień I, 13 czerwca, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ośrodek Kultury Morskiej
11.00 – 11.15
Przywitanie uczestników IX Spotkania Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej
dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
dr hab. Michał F. Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej, Dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
11.15 – 13.15
I sesja referatowa
Prezentacja doświadczeń muzealnych i samorządowych, związanych z zarządzaniem statkami-muzeami oraz ich funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej
moderator: dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
„Dar Pomorza” jako zabytek techniki
Marek Twardowski, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Dziedzictwo mostu tczewskiego zapisane i…wymazywane
dr inż. Waldemar Affelt, Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków ICOMOS, Główna Komisja Konserwatorska
Gdańsk ratuje żaglowiec. Dzieło odbudowy „Generała Zaruskiego”
Krzysztof Dębski, Gdański Ośrodek Sportu
„Sokół”, pierwszy w Polsce okręt podwodny-muzeum ,wyzwania i perspektywy
Tomasz Miegoń, Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Wybrane problemy zarządzania kolekcją muzealną na przykładzie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego
Paweł Pawłowski, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Dyskusja
13.15 – 13.45
Przerwa kawowa
13.45 – 15.15
II sesja referatowa
Problematyka pomorskiego dziedzictwa sztuki inżynieryjnej
moderator: dr hab. inż. Jerzy Litwin, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Historia i znaczenie okrętowych badań modelowych w kontekście postępu technicznego w okrętownictwie
dr Leszek Wilczyński, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Centrum Techniki Okrętowej S.A.
Dziedzictwo 150 lat rozwoju techniki wodociągowej na terenie Trójmiasta
dr inż. Michał Klugmann, Politechnika Gdańska
Narodowe Muzeum Techniki – nowa instytucja, stare wyzwania
Mirosław Zientarzewski, Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie
Dyskusja
Funkcje kulturotwórcze statku – muzeum „Sołdek” – ciąg dalszy”
Andrzej Truszkowski, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
15.15 – 16.15
Zwiedzanie statku-muzeum SOŁDEK
________
17.15 (I termin) / 17.30 (II termin) – 19.30
Sprawozdawcze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej
[miejsce: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25]
________
Dzień II, 14 czerwca, Blizarium Rozewskie
9.00 – wyjazd do Rozewia [z przed siedziby głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ul. Ołowianka 9-13] / około 10.30 – przyjazd do Rozewia
10.30 – 10.50
Powitanie uczestników IX Spotkania Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej
dr Fryderyk Tomala, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego
dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
10.50 – 11.00
Prezentacja ekspozycji poświęconej katastrofom morskim i prawu nadbrzeżnemu; filmy z wystawy Lux in tenebris. Światło w ciemnościach: katastrofa statku, wejście do portu gdańskiego – komentarz do wystawy i filmów Wojciech Ronowski, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
11.00 – 12.30
Zwiedzanie kompleksu Blizarium Rozewskiego: latarni morskiej „Rozewie 1”, maszynowni, syrenowni, piekarni-wędzarni oraz latarni morskiej „Rozewie 2”
– oprowadzanie i przedstawienie historii latarni morskich – Apoloniusz Łysejko, Wiceprezes TP NMM i Robert Witkowski, Skarbnik TP NMM
– prezentacja maszynowni, syrenowni oraz piekarni-wędzarni – Aleksander Krężałek / Artur Krężałek – latarnicy z Rozewia
________
* Program konferencji może ulec zmianie.
________
INFORMACJE
Termin i miejsce Konferencji:
13 czerwca 2019 r. – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Ośrodek Kultury Morskiej, , ul. Tokarska 21-25
Udział w IX spotkaniu Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej jest bezpłatny.
Zgłoszenia przyjmowane są do 6 czerwca br. poprzez formularz zgłoszeniowy.
Ilość miejsc jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu do udziału w konferencji decyduje termin zgłoszenia.
Działanie zrealizowane przy wsparciu
Narodowego Instytutu Muzealnictwa
i Ochrony Zbiorów
________
Regulamin udziału w IX Spotkaniu Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej pt. „Funkcjonowanie muzeum techniki w przestrzeni miejskiej – problemy i wyzwania – studium pomorskie”
I. Postanowienia ogólne
§1
1. Organizatorem IX Spotkania Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej pt. „Funkcjonowanie muzeum techniki w przestrzeni miejskiej – problemy i wyzwania – studium pomorskie”, zwanego dalej Spotkaniem, jest Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Inżynieryjnej z siedzibą w Bydgoszczy (85-006), ul. Gdańska 4, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000632095, NIP: 5542940558 zwane dalej Organizatorem.
2. Współorganizatorami Spotkania są Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.
3. Spotkanie odbędzie się w dniach 13 czerwca 2019 roku w Gdańsku: w Narodowym Muzeum Morskim, w Ośrodku Kultury Morskiej.
§2
1. Komunikaty oraz informacje dotyczące spotkania będą publikowane na stronie www.smsi.com.pl, a wszelkie pytania dotyczące Spotkania należy kierować drogą elektroniczną na adres: smsi@muzeum.bydgoszcz.pl. Organizator zastrzega sobie prawo do odpowiadania na zadane pytania oraz kontaktowania się z uczestnikami telefonicznie, na wskazany przez uczestnika numer telefonu lub za pośrednictwem poczty e-mail, na wskazany adres mailowy.
2. Uczestnikami Spotkania mogą być osoby fizyczne, pełnoletnie. Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za uszczerbek na zdrowiu lub szkodę majątkową u osób, które wprowadziły Organizatora w błąd, co do swojej pełnoletniości.
§3
1. Celem spotkania jest przybliżenie działalności Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej, ze szczególnym problematyki funkcjonowania muzeum zbiorów kultury technicznej w przestrzeni miejskiej.
2. Akceptacja niniejszego Regulaminu oznacza, że Uczestnik:
a. został poinformowany przez Organizatora o sposobie przeprowadzania Spotkania, czasie jego trwania oraz treści niniejszego Regulaminu i akceptuje warunki określone przez Organizatora,
b. akceptuje wszelkie warunki, zasady i regulaminy obowiązujące na terenie miejsc Spotkania, zobowiązując się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa obowiązujących na tych terenach.
II. Warunki uczestnictwa w Spotkaniu
§ 4
1. Uczestnicy Spotkania, przechodząc pomyślnie proces rejestracji, zyskują status Słuchacza.
2. Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu udziału w Spotkaniu zostaną ogłoszone Uczestnikom zgodnie z postanowieniami §2, przy czym:
a. warunkiem zgłoszenia chęci uczestnictwa w Spotkaniu jest dokonanie rejestracji,
b. rejestracja odbywać się będzie za pośrednictwem strony internetowej i zamieszczonego na niej elektronicznego formularza,
c. rejestracja będzie polegać na wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, który przekazany zostanie do Organizatora.
d. liczba miejsc dla Uczestników jest ograniczona,
e. o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń,
f. rejestracja trwa do 6 czerwca 2019 roku,
g. o wynikach rejestracji każdy Uczestnik zostanie poinformowany mailowo.
3. Wysyłając zgłoszenie Uczestnik oświadcza, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, w tym dotyczące jego zdrowia, które mogłyby mieć wpływ na możliwość udziału w Spotkaniu (w szczególności choroby przewlekłe, bądź wymagające zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej, bądź konieczność hospitalizacji) oraz że jest w stanie pod względem zdrowotnym wziąć udział w Spotkaniu.
4. Uczestnik nie może dochodzić względem Organizatora żadnych roszczeń, związanych z pogorszeniem stanu zdrowia podczas trwania Spotkania, jeśli nastąpił on w wyniku niepoinformowania Organizatora o istnieniu okoliczności wskazanych w §2 ust. 2, podania w tym zakresie nieprawdziwych informacji lub wprowadzenia Organizatora w błąd.
5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody osobiste i majątkowe, które mogą wystąpić przed, w trakcie lub po zakończeniu Spotkania.
6. Zabrania się uczestniczenia w Spotkaniu osobom pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz ich spożywania w trakcie.
7. Zabrania się wszelkich działań powodujących lub mogących spowodować wprowadzenie w błąd Organizatora lub innych uczestników rejestracji, zakłócanie prawidłowości przebiegu rejestracji lub naruszenie jej bezpieczeństwa. Działania takie będą skutkować natychmiastową dyskwalifikacją. Decyzję o dyskwalifikacji podejmuje Organizator.
8. Organizator ma prawo dowolnego wydłużenia lub skrócenia czasu trwania rejestracji, w szczególności w przypadku tymczasowej awarii serwera.
9. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości przekazania pytań przez system rejestracyjny, w tym w szczególności w sytuacji nadmiernego obciążenia, awarii serwisu, bądź innych nieprzewidywalnych okoliczności.
III. Uczestnik – Słuchacz
§ 5
1. Udział w spotkaniu jest całkowicie dobrowolny i bezpłatny.
2. Organizator zapewnia możliwość korzystania z atrakcji dodatkowych (zwiedzanie).
3. Organizator nie zapewnia wyżywienie podczas trwania Spotkania oraz noclegu.
4. Rejestracji należy dokonać do dnia 6 czerwca 2019 roku.
IV. Rezygnacja z uczestnictwa
§ 6
1. Zgłoszenie rezygnacji z uczestnictwa w Konferencji należy dokonać na adres email: smsi@muzeum.bydgoszcz.pl
V. Zgody i prawa
§ 7
1. Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. nr 133, poz. 833) o ochronie danych osobowych w celu dokonania niezbędnych czynności związanych z udziałem w spotkaniu. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie skutkuje brakiem możliwości wzięcia udziału w spotkaniu. Uczestnicy mają prawo wglądu oraz poprawiania swoich danych osobowych.
2. Prelegenci wyrażają zgodę na przekazanie Organizatorowi swoich danych osobowych, danych biograficznych i wizerunku w procesie rejestracji oraz na udostępnienie podczas Spotkania i na wykorzystywanie ich w działaniach z nim związanych.
3. Prelegenci i Słuchacze wyrażają zgodę na utrwalenie i wykorzystanie ich wizerunku oraz zarejestrowanych materiałów z ich udziałem, w tym również udzielonych wywiadów w czasie trwania Spotkania, jak i po jej zakończeniu w celu prowadzenia działań promocyjno-marketingowych przez Organizatora.
4. Uczestnicy nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu wykorzystania wyżej wymienionych materiałów przez Organizatora.
5. Osoby rejestrujące się mogą zgłaszać uwagi, reklamacje i zastrzeżenia do przebiegu rejestracji, w formie e-maila na adres smsi@muzeum.bydgoszcz.pl, najpóźniej w terminie 3 dni od zakończenia rejestracji. Wszystkie zgłoszenia zostaną rozpatrzone przez Organizatora w terminie 3 dni roboczych, a o uznaniu ich zasadności lub bezzasadności uczestnicy zostaną powiadomieni za pośrednictwem poczty elektronicznej.
6. Ocena przesłanych przez Uczestników uwag, reklamacji i zastrzeżeń nastąpi w oparciu o wartość merytoryczną oraz poprzez umotywowanie chęci uczestnictwa w Spotkaniu.
7. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości przekazania uwag, reklamacji i zastrzeżeń przez system rejestracyjny, w tym w szczególności w sytuacji nadmiernego obciążenia, awarii serwisu, bądź innych nieprzewidywalnych okoliczności.
§ 8
1. Organizator nie zwraca żadnych kosztów ponoszonych przez Uczestników w związku z uczestnictwem w Spotkaniu, w szczególności nie zapewnia zwrotu kosztów za przejazd oraz nocleg.
2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości zgłoszenia się przez Uczestnika na spotkanie lub za brak możliwości przekazania danych osobowych z przyczyn niezależnych od Organizatora.
§ 9
1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. Organizator informuję, iż:
a. administratorem danych osobowych Uczestnika jest Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Inżynieryjne, ul. Gdańska 4, 85-006 Bydgoszcz;
b. dane osobowe przetwarzane będą w celu dokonania niezbędnych czynności związanych z udziałem w Spotkaniu na podstawie art. 6 ust 1 pkt f RODO.
c. odbiorcą danych osobowych będą osoby prowadzące rejestrację.
2. Dane osobowe będą przechowywane do czasu zakończenia Spotkania, nie dłużej niż do 30 czerwca 2019 roku;
3. Uczestnik posiada prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
4. Uczestnik ma prawo wniesienia skargi do GIODO gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
5. Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy, rozumianym jako potwierdzenie uczestnictwa w Spotkaniu. Uczestnik jest zobowiązany do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nieukończony prawidłowo proces rejestracji.
VI. Postanowienia końcowe
§ 10
1. Warunkiem uczestnictwa w Spotkaniu jest zaakceptowanie niniejszego Regulaminu.
2. Postanowienia niniejszego Regulaminu są wyłączną podstawą prowadzenia spotkania, a ich wykładnia i interpretacja należy wyłącznie do Organizatora.
3. Niniejszy Regulamin będzie dostępny do wglądu na stronie internetowej www.smsi.com.pl.
4. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany zasad i programu, w tym treści niniejszego Regulaminu. Zmiany te obowiązują od momentu opublikowania ich na stronie internetowej www.smsi.com.pl.
5. Wszelkie spory wynikłe z tytułu wykonania zobowiązań związanych z niniejszą Konferencją będą rozstrzygane przez Sąd właściwy, według siedziby Organizatora.
6. Postanowienia niniejszego Regulaminu podlegają przepisom prawa polskiego. W kwestiach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy polskiego prawa powszechnie obowiązującego.
7. Uczestnicy ponoszą pełną odpowiedzialność za zgodność z prawdą podanych danych w związku ze spotkaniem. Uczestnicy ponoszą odpowiedzialność w szczególności za podanie nieprawdziwych lub nieaktualnych danych kontaktowych, które utrudniają lub uniemożliwiają skontaktowanie się przez Organizatora z Uczestnikiem.
8. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za skutki podania przez Uczestnika nieprawdziwych danych lub danych innej osoby.
9. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia lub jakiekolwiek przeszkody w komunikacji z Uczestnikami wynikające z przyczyn od niego niezależnych.